English Web Site Iletisim Bilgileri
İyi Düşünülmüş Kararlar, Doğru Atılmış Adımlar

Altindag Belediyesi
Başkan
Dr. Veysel TİRYAKİ

E-Belediye
Vergi Borcu Öğrenme Online Ödeme
Altin Masa
ALTIN MASA
Sikayet ve Dilekleriniz Için
Emlak Altindag
SATILIK EMLAK
ILANLARI
Hamamönü
MOBIL YAYINLAR
Altinköy
ALTINKÖY AÇIK HAVA MÜZESI
Hamamönü
ALTINKÖY
AÇIK HAVA MÜZESI TUR
Hamamönü
HAMAMÖNÜ
Hamamönü
HAMAMÖNÜ
SANAL TUR

HamamönüULUCANLAR CEZAEVI MÜZESI
Hamamönü
ULUCANLAR
SANAL TUR
Nikah Islemleri
EVLENDİRME
Videolar
VIDEOLAR
Vefat Edenler
VEFAT EDENLER
Ulaşım
ULAŞIM

BELEDİYE'DEN HABERLER
Tarih : 16.2.2017 13:04:03

Altındağlı kadınlara “Alzheimer” semineri

Altındağlı kadınlara “Alzheimer” semineri

Düzenlediği seminerlerle Altındağlıları pek çok konuda bilgilendiren ve aydınlatan Altındağ Belediyesi, “Alzheimer”ı da unutmadı. Ankara Üniversitesi Kadın Platformu işbirliğiyle "Alzheimer'ı Unutma" konulu bir seminer düzenlendi. Altındağ Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi’nde, Doç Dr. Sevgi Aras tarafından verilen seminere, Altındağlılar büyük ilgi gösterdi. Yaklaşık 400 kişinin katıldığı seminerde, çağımızın en yaygın hastalıklarından biri olan Alzheimer hakkında önemli bilgiler verildi.

Unutkanlık, bunama ve Alzheimer nedir?

Seminerde ilk olarak “unutkanlık” deyince akla gelen kavramları açıklayan Doç Dr. Sevgi Aras, “demans” olarak bilinen bunamanın ne olduğunu anlattı ve demans ile unutkanlık arasındaki farkı örneklerle açıkladı. Zihni etkileyen tıbbi durumların ve depresyonun da unutkanlığa yol açabileceğinden bahseden Aras, her bunamanın Alzheimer olmadığının altını çizdi.

“Örneğin anneniz sabah kek yaptı ama size ikram etmeyi unutuyor olabilir. Ancak sabah anneniz kek yaptıysa ve kek yaptığını unutuyorsa bu demanstır.” diyen Aras, hastalığın yarattığı sorunlardan ve Alzheimer hastalığının aşamalarından da bahsetti.

Altındağlı kadınların tüm sorularına cevap verildi

Alzheimer hastalığının tanısının nasıl konulduğu, demansta yaşam kalitesinin önemi ve bunun nasıl sağlanması gerektiği, Alzheimer hastalığının tedavisinin olup olmadığı gibi merak edilen tüm sorulara da cevap veren Aras,  Alzheimerdan nasıl korunulabileceği hakkında önemli ipuçları da verdi. Alzheimer hastası olan bir yakınına bakan kişinin yaşadığı süreçlerden de bahseden Aras, bakım üstlenen kişiye verilmesi gereken desteğin önemine de vurgu yaptı.

Seminere büyük ilgi gösteren Altındağlı kadınlar, merak ettikleri tüm soruların yanıtlarını bu seminerde buldukları için, Altındağ Belediyesi’ne, Başkan Veysel Tiryaki’ye ve emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Bu habere ait diğer fotoğraflar
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 95 Puan Verildi

Yapılan Yorumlar

Geri Dön

ALTINDAG-Hasat Senligi_2017 from Altındağ Belediyesi on Vimeo.


Bunu bir daha gösterme

ÖDÜLLER


KÜLTÜR SANAT